Lofoty jsou skalnaté ostrovy v Norském moři asi 200 km za polárním kruhem. Na focení polární záře je sice vhodnější třeba severněji položené Tromso, ale Lofoty stojí za to kvůli dech beroucím scenériím. Horské štíty se tyčí vysoko nad moře a pod nimi jsou vyskládané tradiční červené rybářské domky – rorbu. V článku najdete pár mých postřehů, co a jak na Lofotech fotit, ale nejdřív se raději podívejte na fotky s popisem míst:
Jak fotit polární záři
Polární záře je hodně velké lákadlo, proč se v zimě vydat za polární kruh. Výhodou je, že podnebí Norska otepluje Golfský proud, takže Lofoty jsou nejsevernějším místem na zemi, kde celoroční průměrná teplota neklesá pod nulu. Nejvhodnější dobou k focení polární záře je březen, to se teploty pohybují kolem nuly. Ale i tak abyste při focení nepromrzli je dobré mít teplou péřovou bundu, co neprofoukne vítr. Dále se hodí návleky na boty pro pohyb v závějích sněhu, případně nesmeky pro lezení někam někam nahoru na vyhlídku.
Na focení polární záře je nejvhodnější nějaký světelný, širokoúhlý objektiv. Mě se osvědčilo v manuálním režimu nastavit nejnižší clonu, expoziční čas na 5 – 30s (záleží jak moc rychle se polární záře hýbe) a nechat foťák ať si spočítá optimální citlivost (Auto ISO). I když mám objektiv Samyang 12mm f/2, tak citlivost vycházela na 800 – 6400 ISO. Tzn. je potřeba mít slušnou foto techniku, aby vám při takových hodnotách vylezly použitelné fotky. A samozřejmě fotit do RAWu.
Polární záře může rychle zmizet, proto je dobré být připraven. Mít nachystanou výbavu, nasazený správný objektiv a našroubovanou rychloupínací destičku ze stativu. Potmě automatika moc nezaostří, je lepší ostřit manuálně a dopředu si zjistit, jak nastavit ostření na nekonečno, abyste to nemuseli zkoumat potmě někde na skále :). Na nastavování foťáku se velmi hodí mít čelovku. Jakmile foťák upevníte na stativ a nastavíte, tak už je to jednoduché, stačí jen mačkat spoušť a mezitím se kochat pohledem na nebe.
Skalní štíty a rybářské domky
Lofoty mají velmi členité skalnaté pobřeží. Je to samý záliv, fjord a nad nimi ční do výšky skalnaté štíty hor. Výhledy dotváří tradiční, červené rybářské domky u hladiny moře. Nejzajímavější scenerie jsou v okolí vesničky Reine, která je až skoro na samotném konci Lofot. Asi nejlíp vyjde půjčit si na letišti v Narviku auto a projet celé Lofoty až do Reine. Silnice vede podél pobřeží a je to jedna velká vyhlídková jízda.
Pláže na dlouhý čas
Pláž pokrytá sněhem a obklopená bílými kopci má zvláštní kouzlo. Počasí je kvůli moři velmi proměnlivé, mraky se zatahují, roztrhávají a mezi nimi různě prosvětluje slunce. Stačí chvíli počkat a máte osvětlený jiný kus krajiny. Jedna z nejfotogeničtějších pláží se jmenuje Uttakleiv, přes valouny se tam přelévají vlny. Obzvlášť dobře to vypadá při focení na dlouhý čas. Na rozmázání vln je potřeba alespoň pár sekund, jako optimální vychází ND filtr s faktorem 64.
Velkým překvapením byli surfaři, ty jsem za polárním kruhem fakt nečekal, obzvlášť ne když sněží. Hodí se tedy vzít si s sebou i teleobjektiv a můžete udělat akční fotky surfařů se zasněženými kopci v pozadí.
Co jíst, kde bydlet
V Norsku je všechno drahé – zhruba trojnásobek našich cen (alkohol ještě víc). Takže jestli chcete šetřit, vemte si co nejvíc jídla s sebou. Velkou výhodou je jet ve více lidech, pak se dá za velmi hezkou cenu pronajmout celý dům či chata přes Airbnb a navíc máte autentický zážitek z Norského bydlení u moře.
12. 4. 2017 at 8:50
Úžasné, taky jsme teď v Tromso byli a nádhera
18. 5. 2017 at 11:09
Děkuji,článek hodně napovědel o rozdílu mezi rav a jpeg
23. 9. 2021 at 11:20
Takhle krásné fotky už jsem dlouho neviděl. Ostatní galerie jsou taky skvělé.
23. 9. 2021 at 20:55
Díky, Michale!